Четверг, 25.04.2024, 08:02
Окружная газета "Усть-Ордын Унэн"
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » 2019 » Март » 1 » ХЭН ГЭЖЭ НЭРЭ, ОБОГТОЙ ЯБАА ГЭЭШЭБ?!
15:03
ХЭН ГЭЖЭ НЭРЭ, ОБОГТОЙ ЯБАА ГЭЭШЭБ?!

2009 ондо абынгаа т\рэhэн нютаг болохо Хэжэнгэ руу д\\ х\б\\н Геннадий Намсараевичайда Улаан-Yдэ хотоhоо Элла Намсараевна Ламбаева д\\ х\б\\н Валератаяа айлшалжа ерэhэн байдаг.

 

Эдэ хэд гээшэб гэжэ тайлбарилхада, Элла Намсараевна, Геннадий ба Валерий Намсараевичууд хадаа Худан Хэжэнгын голhоо гараhан, Буряад ороноймнай т\р\\шын летчик байhан Намсарай Цыремпилович Ламбаевай \хиб\\д болоно.

Намсарай Цыремпиловичай хани н\хэр Анисья Васильевнагай д\\ х\б\\н Федор Бадашкеевич Башанов Эсэгын дайнай д\\рэhээр 40-ooд гаран жэл болоод байхада, аймшагтай сагай холодоhон хойно, хирэ-хирэ болоод лэ Усть-Ордын тойрогто ажаhуудаг нагасанартаа айлшалжа ерэхэ б\ринь нэгэ ехэ hонирхол татама ушар тухай хёёрэдэг байhан.

Ф.Б. Башанов тухай хёёрэхэдэ, тэрэ 1916 ондо Эрх\\гэй областиин Боохоной райондо т\рэhэн, Эсэгын дайнай \едэ плендэ абтаад, Германида концлагерьнуудта ябаhан, тэндээ баян немец айлда гахайшаншье байhан. Дайнай удаа нютагаа бусаhаар, хара ажалнуудта ябаа, х\дэлёё, наhа баратараа «Дайнай хабаадагша» гээд пенси абадагг\й байhанаа, 1996 ондо наhа барахынгаа тээ урид пенси абадаг болоhон.

Федор Бадашкеевичэй хёёрёёе дамжуулхада, иимэ: «Эсэгын дайнда Смоленск шадар болоhон шанга байлдаанай \едэ бидэ, олон сэрэгшэд, плендэ абтаад, хэдэн hарын туршада Германи руу ажал хэхэеэ эльгээгдэхэ оошороо х\леэжэ байхадаа, хадхууртай проволокоор х\реэлэгдэhэн лагерьта байгаабди. Тэндэ би дабхар нэрэтэй, Хэжэнгэhээ гарбалтай буряад х\нэй ординарец ябааб. Тэрэ х\н ехэ бэрхээр карта наадаха, тиихэдэнь фашистнууд мэдээд, тэрээнтэй хододоо наа- даад, ш\\гдэхэдээ эдеэ хоол, тамхи, шоколад \гэдэг байhан. Тэрэмнай ехэ т\ргэ, мэргэн х\н ябаа. Фашистнуудаар удаан саг соошье нааданг\йгёёр, немец хэлэндэ т\ргэн hураад, бэрхээр «шпарилдаг» байха, хамта ябаhан зондоо ехэ туhатай, эдеэ хоолоор дуталдуулхаг\й. Б\хы олоhон олзоео намда \гэхэ, харин тэдэнииень би зондоо тараадаг байхаб. Наадаhан бyхы х\н\\дээ ш\\хэ, тиихэдэнь фашистнууд тэрэниие ехэ х\ндэлэгшэ hэн. Нэгэ дахин аяар Берлинhээ тэрээндэ гэжэ шэб шэнэхэн карта асарагдаhан байгаа. Нэгэтэ \нёёхи оошорнай тудажа, Германи ябуулха гэжэ вагонуудта хаажа байтарнь, гэнтэ хажуудам байhан н\хэрни \гы болошоhон юм».

Энэ hонин ушар тухай манда дуулгаhан Элла Намсараевна Ламбаевада hайн hайханиие х\сэнэб.

 

PS. Нютагаймнай х\нэй хуби заяан ямар байгааб гэжэ х\н б\хэмнай мэдэхэеэ hанаhан байха, теэд тэрэмнай дайнhаа бусаhан юм г\, али тэндээ хосороо гээшэ г\?! Таахадал, хэн гэжэ нэрэ, обогтой ябааб гэжэ манда мэдэгдэнг\й \лэхэнь ха.

Энэ дайнай \еын хоморой ушарай «Буряад \нэн» сониндо хэблэгдэн гараhаарнь тэбхэр 10 жэл болоо шахуу, тэрэ гэhээр юуншье дуулдаа, мэдэгдээг\й байhаар.

Бато-Цырен Дугаров

Хэжэнгэ тосхон

 

Мой дедушка, Башанов Фёдор Бадашкеевич, в 1940 году был призван в ряды Советской армии. С января 1940 по май 1941 года служил на ст. Мациевская Читинской области в 38 и III стрелковом пехотном полку. В мае 1941 года был направлен в 93 артиллерийский полк на ст. Рада Тамбовской области. В октябре 1941 года в составе 93 артполка был направлен под Витебск и с боями дошёл до Вязьмы, где попал в плен. В ноябре 1941 года бежал из плена, в январе 1942 года вступил в партизанский отряд Смирнова в деревне Молодилов Дорогобушского района Смоленской области.

В августе 1942 года снова попал в плен к немцам, стал узником Бухенвальда, где находился по апрель 1945 года. После освобождения американскими войсками в июне 1945 года был передан Советской армии. Фильтрацию проходил в городе Енакиево Донецкой области.

В 1994 году был признан ветераном Великой Отечественной войны.

Я помню нашего дедушку неунывающим и жизнелюбивым человеком, который очень много знал о жизни и старался эти знания передать. Когда мне было 6-7 лет, дедушка брал меня с собой в лес и рассказывал о том , как можно там выжить, как понять, где север, а где юг, чтобы не заблудиться, какими травами лечиться, а какими питаться (к сожалению, не всё из рассказанного я помню). Помню, как просыпалась утром от запаха свежеиспечённого хлеба, который дедушка доставал из русской печи, помню домашнюю лапшу, которую он нам стряпал, помню, как подносила ему гвозди и помогала по двору.

Дедушка был по-доброму острым на язык, он всегда мог дать ответ на любой вопрос и никогда не терялся. Вечерами перед сном дедушка всегда рассказывал истории: истории о нашем роде; истории о том, как сражался с фашистами, как был контужен и как очнулся уже в плену. Я помню, что на голове у него была рана от осколков гранаты после контузии, о которой дедушка говорил, что это на память от немцев. В его рассказах не было никогда ненависти к солдатам вражеской армии, думаю, он понимал, что они просто солдаты, такие же, как и он сам. Возможно, это ему и помогло выжить во время плена.

Когда у нас родился сын, вопросов как назвать малыша не было. Мы назвали его Фёдором в честь прадедушки. Знаем, что удача будет на стороне и нашего Фёдора, как и у его прадеда.

Детские воспоминания о дедушке и бабушке живут в моей памяти и по сей день...

Я обязательно передам их своим детям.

Внучка Мария Филипповна Башанова

с. Харатирген, Боханский район

Просмотров: 391 | Добавил: unen6464 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Март 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архив записей
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2024uCoz